Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 Andrzej Kuligowski

Odwiedza nas 49 gości oraz 0 użytkowników.

Kalejdoskop kulturalny - Lipiec 2021

1. BIBLIOTEKA GDAŃSKA PAN UL WAŁOWA 15

OD 14 CZERWCA DO 28 SIERPNIA                       WSTĘP WOLNY

Canis fidelis tropem psa po Gdańsku w historii, w literaturze, sztuce i języku

O  tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka wiedział sam Jan Bernard Bonifacio (1517-1597), fundator Biblioteki Gdańskiej. Markiz miał w życiu dwie miłości książki i ukochanego pieska Violę. Odejście zwierzęcia opłakał cyklem epicediów, a dzieło to przechowywane jest w naszych zbiorach do dziś. Jak widać psy bywają inspiracją dla poetów

i pisarzy. Zapraszamy na wystawę, która odkrywa ich ślady także w języku, historii i sztuce.

Canis fidelis, czyli wierny pies, bo ta cecha charakteryzująca psa jest wręcz przysłowiowa. Ekspozycja ukazuje wielość i ważkość zadań jakie przypadły psu w historii człowieka, podkreśla szczególnie wątki związane z historią Biblioteki i historią Gdańska. Otóż jedną z najstarszych gdańskich ulic, znaną już od średniowiecza, jest obecna ulica Ogarna (uprzednio Browarnicza, potem Psia). W dziełach Heweliusza odnajdziemy psie księgozbiory. Psy zobaczymy na rysunkach Daniela Chodowieckiego. Psy towarzyszyły żołnierzom na Westerplatte i uwieczniono je na fotografiach. Pojawiały się też na łamach powojennej prasy, na plakatach i ulotkach.

A to tylko niektóre z przedstawionych wątków. W poszukiwaniu psich tropów zajrzymy do książek i czasopism, nie zabraknie też grafik, ekslibrisów, rozmaitych dokumentów życia społecznego i fotografii.


Na otwarcie wystawy zapraszamy w poniedziałek, 14 czerwca o godz. 13.00 do nowego budynku Biblioteki, przy ul. Wałowej 24. Wystawa potrwa do 28 sierpnia 2021 roku.

2. CENTRUM ŚW. JANA

OD 4 LIPCA DO 21 WRZEŚNIA 2021                 WSTĘP WOLNY

WERNISAŻ 5 LIPCA - ZAPROSZENA

Kościół św. Jana – obiekt znany gdańszczanom. Scenografia dla serialu „Kolumbowie”, miejsce katastrofy budowlanej, zniszczeń wojennych, duchowych przeżyć, współistnienia sacrum i profanum, ważnych wydarzeń w historii miasta. „Beneficjent funduszy unijnych”, wyjątkowe centrum kultury, miejsce doznań artystycznych, spotkań z historią orazwspółczesnością, a wreszcie historia pięknego odrodzenia zabytku.

75 lat po zakończeniu II wojny światowej zakończyliśmy odbudowę tego miejsca.

W ramach zapoczątkowanego w ubiegłym roku projektu „Św. Jan Od-Nowa”

w nadchodzących miesiącach odbędą się: koncerty, wystawa, konferencja oraz program edukacyjny dotyczący dziedzictwa kulturowego. Kulminacyjnym wydarzeniem tego projektu będzie multimedialna wystawa retrospektywna oparta na materiałach ikonograficznych i archiwalnych. Widz od samego wejścia do budynku zostanie oprowadzony po historii Centrum, zapoznając się nie tylko z ważnymi wydarzeniami istnienia tego miejsca, ale też z nieznanymi dotąd ciekawostkami. Wraz z chronologią wydarzeń ekspozycja będzie stopniowo wzbogacana o multimedia – materiały filmowe, model 3D, animację komputerową, aż po aplikację mobilną – pokazując możliwości techniczne tego miejsca i prezentując zabytek także jako przestrzeń dostosowaną do współczesności.

Ekspozycja będzie przede wszystkim próbą podsumowania działań NCK na rzecz odbudowy i adaptacji tego miejsca oraz podkreśleniem symbolicznej zmiany Kościoła na Centrum św. Jana.

3. GALERIA NCK RATUSZ STAROMIEJSKI UL. KORZENNA

07-28 LIPCA 2021                                   WSTĘP WOLNY

REWITALIZACJE – FOTOGRAFIE RENATY SZOTT

Gdańsk jest miastem szczególnym; miastem, którego wydarzenia z lat 1970

i 1988 uprawomocniają tezę, że miasto ma zdolność skupiania potężnej energii społecznej, która po uwolnieniu może wywoływać rewolucyjne zmiany. Jest też miastem rodzinnym Renaty Szott,co pozwala określić jej poszukiwania, nie po raz pierwszy odwołując się do przeciwieństw, jako „czułą praktykę badawczą’’, efektem której jest kontynuowany przez artystkę przez lata projekt „Rewitalizacja” i wynikający z niego „Kalejdoskop”. 

Postawa twórcza artystki bliska jest postawie badacza, czy może kolekcjonera, który żmudnie gromadzi wycinki, notki, fiszki, fragmenty, drobne artefakty, by dążyć do tego, czego całkowicie osiągnąć się nie da – do poznania. 

Na prezentowanej w naszej Galerii wystawie zaprezentowane zostaną prace z projektu "Rewitalizacja". Tu w znaczeniu dosłownym, najbardziej oczywistym, czyli fizycznejodnowy materii miejskiej, ale też przywoływania do istnienia dawnych mitów kulturowych poprzez ukazywanie głębszych warstw ukrytych pod gładką szklano - chromowaną powierzchnią miejskiego uniwersum z tysiącletnią historią w tle. Renata Szott cytuje rzeczywistość, ale jej nie relacjonuje.

Miasto z jej zdjęć mogłoby być każdym większym miastem w naszej części Europy, w ten sposób nie będąc w istocie żadnym z nich. Źródłem materiału wizualnego, za pomocą którego Renata Szott buduje swoje fotograficzne obrazy,  jest miasto i tylko zdolność umiejętnego patrzenia gwarantuje obserwatorowi dotarcie do warstwy skrywanej głębiej pod jego powierzchnią.

Projekt realizowany od 2006 roku w Gdańsku, w dzielnicach takich jak: Wrzeszcz, Strzyża, Garnizon, Oliwa, Brzeźno, Biskupia Górka, Orunia, Stocznia, Nowy Port, Dolne Miasto.

Idee przyświecające tej serii zdjęć to: archeologia kultury w mieście, rejestracja zmian zachodzących w Gdańsku, ukazanie bogactwa wielokulturowej przeszłości Gdańska i różnorodności elementów budujących gdańskie dziedzictwo.

4. RATUSZ GŁOWNEGO MIASTA GDAŃSKA

OD 15 LIPCA DO 14 LISTOPADA 2021              WSTĘP WOLNY

DOMINIKANIE W GDAŃSKU 800 LAT ZAKONU DOMINIKANÓW

Organizatorami wystawy jest Muzeum Gdańska oraz Klasztor Dominikanów w Gdańsku.


Wystawa poświęcona dziejom klasztoru i kościoła dominikanów w Gdańsku. Powstaje z okazji 800-lecia Braci Zakonu Kaznodziejskiego na ziemiach polskich i opowiadać będzie o konwencie gdańskim na tle innych klasztorów dominikańskich w Prusach i na Pomorzu.


Na wystawie pokażemy bogatą historię klasztoru od jego fundacji, przez burzliwe dzieje

w czasie reformacji po kasatę w XIX w. i powrót do miasta po II wojnie światowej. Posłużą nam do tego zabytki archeologiczne, dawne dokumenty, zbiory pochodzące z klasztoru oraz z licznych muzeów, bibliotek i archiwów nie tylko w Gdańsku.

5. MUZEUM MIASTA GDAŃSKA

DO 31 PAŹDZIERNIKA 2021

KONKURS FOTOGRAFICZNY „MÓJ GDAŃSK 2021”

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu fotograficznego "Mój Gdańsk 2021" organizowanego przez muzeum. Celem konkursu jest promowanie dokumentacji fotograficznej współczesnego Gdańska oraz

wydarzeń odbywających się w danym roku. Udział mogą wziąć osoby od 16 roku życia, a pula nagród wynosi 20 tys. zł. 

Edycja konkursu trwa od 17 lutego do 31 października 2021 roku.

Każdy Uczestnik może wysłać jedno zgłoszenie zawierające od 1 do 3 zdjęć

w dowolnych kategoriach (wszystkie zdjęcia mogą być z jednej kategorii lub różnych). Tematyka fotografii musi być związana bezpośrednio z miastem Gdańskiem – mogą obejmować m.in. jego architekturę, zmiany zachodzące

w mieście, jak i wydarzenia oraz osoby z miastem związane. Zgłoszone zdjęcia muszą być wykonane w roku 2021 w mieście Gdańsku. Zdjęcia można zgłaszać w czterech kategoriach tematycznych:

Kultura – zdjęcia dokumentujące życie kulturalne miasta oraz sztukę obecną w przestrzeni publicznej, także fotografia artystyczna

Gdańszczanie – portrety zarówno tych zwykłych jak i całkiem niezwyczajnych mieszkańców Gdańska

Wydarzenia z życia miasta – uwiecznione ważne dla miasta lub autora fotografii chwile

Gdańsk nieznany – zdjęcia pokazujące Gdańsk taki, jakiego nie znajdzie się w przewodniku turystycznym czy też na pocztówkach. Mniej znane dzielnice, miejsca znajdujące się poza historycznym centrum.

Zgłoszenie udziału w Konkursie fotograficznym „Mój Gdańsk 2021” należy dostarczyć pocztą elektroniczną na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z wypełnionym formularzem zgłoszenia dostępnym poniżej. Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymają nagrody pieniężne w wysokości:

I miejsce: 2500 zł

II miejsce: 1500 zł

III miejsce: 1000 zł

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY NA STRONIE MUZEUM

RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA GDAŃSKA

WYSTAWA CZASOWA DO 3 PAŹDZIERNIKA 2021

BILET ULGOWY 8 ZŁ

Od ruin do rusztowań. Zniszczenia i odbudowa Gdańska

w grafikach i akwarelach”

Odbudowa Gdańska była jednym z głównych priorytetów powojennej odbudowy kraju – zaraz po odbudowie Warszawy. Wraz z powszechną narracją „przywrócenia polskości Gdańska” stała się podstawą kształtowania lokalnej tożsamości osób przybyłych do miasta po jego włączeniu w granice Polski w 1945 roku. Do Gdańska przyjeżdżali artyści z całej przedwojennej Polski. Na ich pracach utrwalone zostały nie tylko obrazy, ale również emocje jakie towarzyszyły poznawaniu zniszczonego i odbudowywanego miasta – mówi Marta Krzyżowska, kuratorka wystawy z Muzeum Gdańska.    

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 49 prac na papierze z lat 40. i 50. XX w. Wśród najliczniej reprezentowanych autorów prac znajdują się m.in. Stanisław Rolicz, Beata Słuszkiewicz, Stanisław Żukowski, Józef Skrobiński, Zdzisław Kałędkiewicz i inni. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów grafiki Muzeum Gdańska.

Wystawa będzie czynna do 3 października 2021 r. Do 18 września będzie ją można zobaczyć na górnych kondygnacjach Ratusza Głównego Miasta w godz. 10:00-19:00.

Informacje o cenach biletów, godzinach otwarcia i ograniczeń w zakupach biletów można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Gdańska.  

OPRACOWAŁA : ALINA PELA